Hyr

Tershere ne furre me fruta pylli dhe bajame

Perberesit:

 • 2-4 luge gjalpe i shkrire
 • 3 kupa fruta pylli (boronica, mjeder, luleshtrydhe ose miks)
 • 2 kupa tershere
 • 1 luge caji pluhur per pjekje
 • Pak kripe
 • 2 kupa qumesht
 • 2 veze
 • Sheqer kaf
 • 1 luge caji vanilje
 • Arre Moskat
 • Pana

Pergatitja:

 1. Ngrohni paraparkisht furren ne 180 grade. Lyeni nje tave me gjalp.
 2. Shperndani frutat e pyllit tek tava per te formuar nje shtrese te vetme.
 3. Ne nje tas te vogel, beni bashke tersheren, bajamet, pluhurin per pjekje dhe kripen.
 4. Ne nje tas te madh shtoni gjapin e mbetur, qumeshtin, vezet, sheqerin, vanilje dhe arren Moskat. Shtoni perberjen me qumesht tek perberja me tershere dhe me pas shtojeni tek frutat e pyllit.
 5. E piqni derisa te marre ngjyre te arte, perreth 35-40 minuta. E sherbeni te ngrohte me me shume sheqer, nese ju pelqen.