Hyr

Makarona me limon, qiqra dhe majdanoz

Pergatitja:

 • Kripe
 • 225gr makarona fusilli
 • 2 kupe qiqra te gatuara
 • ¼ kupe vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 2 thelpinj hudhra, te shtypura
 • ½ qepe, te prere ne kubike
 • 1 luge gjethe rozmarine, te prera
 • Piper i kuq
 • 1 ½ kupe leng nga gatimi i qiqrave, leng perimesh ose uje
 • 3 kupe majdanoz i fresket
 • 2/3 kupe djathe parmixhano i grire
 • 1 luge gjalp pa kripe
 • Lekur nga ½ limoni
 • Piper i zi

Pergatitja:

 1. Vendosni uje te kriposur per tu zier. Shtoni makaronat dhe i gatuani al dente. I kulloni.
 2. Nderkohe qe makaronat gatuhen, pergatisni salcen e qiqrave: Vendosni qiqrat ne nje tas dhe i shtypni.
 3. Vendosni vajin e ullirit ne zjarr mesatar. Shtoni thelpinjte e hudhres derisa te marrin ngjyre te arte, perreth 2 minuta. Shtoni qepen, rozmarinln, piperin e kuq dhe pak kripe. E gatuani, duke e perzier here pas here, derisa qepet te jene zbutur, perreth 10 minuta. Shtoni qiqrat dhe lengun e tyre te gatimit. I lini te ziejne dhe i gatuani derisa lengu te kete avulluar, perreth 5 minuta.
 4. Shtoni makaronat dhe majdanozin e i lini derisa makaronat te kene perfunduar se gatuari, per 1-2 minuta. Shtoni djathin, gjalpin, lekuren e limonit, piperin e zi dhe kripen. Sperkasni vaj ulliri dhe me shume djathe per ta servirur.